• سه شنبه 1401/2/27  

اطلاعات پدیده آورندگان

کتب انتشارات بهاردلها

نـــوشـت افـــزار بـــهـارك

تازه های نشر

استاد مهدي پيشوايي

استاد مهدي پيشوايي

"حجت الاسلام والمسلمين مهدي پيشوايي" متولد سال 1321 شهرستان مشگين شهر مي باشد و تاكنون دهها اثر از اين محقق و استاد حوزه علميه قم در باره مسايل مذهبي و تاريخ اسلام و زندگي ائمه اطهار چاپ و منتشر شده است.

استاد حجت الاسلام و المسلمين مهدي پيشوايي را از اواخر دهه 40 شمسي و با ماهنامه «درسهائي از مکتب اسلام» مي شناسيم، که علاوه بر عضويت در هيئت تحريريه، چند سالي نيز مديريت داخلي آن مجله را به عهده داشت. در طول اين ساليان بس دراز، چهره ايشان هميشه قرين تلاش هاي پر ثمر علمي پژوهشي، به ويژه در حوزه تخصصي تاريخ اسلام، بوده است. همينک استاد، مديريت گروه پژوهشي تاريخ موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) و سردبيري فصلنامه علمي تخصصي «تاريخ در اينه پژوهش» را به عهده دارد.

استاد پيشوايي سال ها، علاوه بر حوزه، در ديگر مراکز علمي به امر تدريس اشتغال داشته، مراکزي چون: دانشگاه علم و صنعت تهران؛ دانشگاه امام صادق(ع)؛ دانشگاه قم، مرکز جهاني علوم اسلامي؛ موسسه تعليماتي و تحقيقاتي امام صادق(ع)؛ دارالشفاء قم؛ موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) و نيز با شبکه راديو معارف، به عنوان کارشناس عالي تاريخ و سيره، در ارتباط بوده و هست.

عناوين برخي از آثار استاد پيشوايي به قرار ذيل مي باشند:

الف) کتابها: 1. ارزيابي انقلاب حسين (ريشه هاي تاريخي و اجتماعي و نيز آثار و پيامدهاي حادثه کربلا) 2. امام حسن(ع) پرچمدار صلح و آزادي 3. بحث هايي از فقه تطبيقي(با همکاري حجت الاسلام گودرزي) 4. پيشواي آزاده، (زندگاني سياسي و اجتماعي امام هفتم) 5. تاريخ اسلام (از جاهليت تا رحلت پيامبر اسلام )متن درسي حوزه و دانشگاه (جلد دوم اين کتاب در قالب تاريخ خلفا در دست اتمام است) 6. دورنمائي از زندگاني امام باقر(ع) 7. سيره پيشوايان (زندگاني سياسي و اجتماعي ائمه معصومين) 8. شام، سرزمين خاطره ها 9. شخصيت هاي اسلامي شيعه (زندگي نامه تعدادي از صحابه شيعي، مشترکاً با آيت الله جعفر سبحاني) 10. شناخت شيعه (رد وهابيت) 11. قهرمانان راستين (زندگينامه حدود 20 نفر از ياران بزرگ پيامبر اسلام به صورت داستان، ترجمه از عربي به فارسي) 12. مبارزات مسلمانان ترکستان (ترجمه از عربي به فارسي).

ب) مقالات: نزديک به 200 مقاله علمي و تخصصي يا ترويجي از استاد در نشريات مختلف به چاپ رسيده است، از جمله: ريشه هاي تاريخي و زمينه هاي اجتماعي عاشورا؛ نقش جبرگرايي در توجيه حادثه عاشورا؛ اربعين حسيني در نگاه تاريخي؛ از سلطان عبدالحميد تا وارثان آتاترک؛ ابو ايوب انصاري در جنگ قسطنطنيه؛ ارزشهاي اخلاقي در مسلخ سياست جهاني؛ پيشاپيش حوادث؛ دوره فتنه و شبهه؛ راههاي نفوذ اسرائيليات در تاريخ اسلام؛ گفت وگو ميان اسلام و مسيحيت؛ نقش شيعه در تمدن اسلامي؛ مبارزات و انقلاب هاي شيعيان (سلسله مقالات ترجمه و اقتباس از کتاب «جهاد الشيعه » تأليف دکتر سميرة مختار الليثي)؛ «طلوع و غروب امپراتوري عثماني» (سلسله مقالات)؛ نقد ديدگاه گلدزيهر درباره آگاهي پيامبر از آينده دين خود؛ تاملي در آثار و انديشه هاي ابن خلدون؛ نقد و نظري بر کتاب«تاريخ اسلام» تاليف دکتر محمود طباطبايي؛ نقد و ارزيابي کتاب «تاريخ اسلام؛ از بعثت تا غيبت» تأليف دکتر زرگري نژاد.فهرست کتاب های پدید آورنده
ردیف نام کتاب سال انتشار نوبت چاپ قطع کتاب گروه سنی قیمت به ریال
1 ارزیابی انقلاب امام حسین ع ریشه هاو آثار وپیامدهای حادثه کربلا /رقعی
1394/7/22
اول
رقعی
نوجوان
330000
2 ارزیابی انقلاب امام حسین ع/ریشه هاو آثار و پیامدهای حادثه کربلا
1394/1/11
دوم
وزیری
بزرگسال
600000
3 نخستین یاران پیامبر(ص) زندگینامه 18 تن از یاران پیامبر ص
1393/8/25
اول
وزیری
بزرگسال
600000
1