• چهارشنبه 1402/3/17  

اطلاعات کتاب

کتب انتشارات بهاردلها

نـــوشـت افـــزار بـــهـارك

تازه های نشر

چهارده آینه خورشید (جستارهایی در سیره پیامبر ص و اهل بیت ع حجت الاسلام ابوالفضل هادي منش

چهارده آینه خورشید (جستارهایی در سیره پیامبر ص و اهل بیت ع
پدید آورنده : حجت الاسلام ابوالفضل هادي منش
تعداد صفحات : 368صفحه جلد سخت
شابک :
قیمت به ریال : 800,000
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1393/1/24
قطع کتاب : وزیری
زبان : فارسی
گروه سنی : بزرگسال
تیراژ :
تاریخ اولین چاپ :
خرید

نکته: برای کسب اطلاعات بیشتر از این محصول بر روی قسمت دانلود کلیک و بخشی هایی از این کتاب را بصورت pdf دریافت نماییید

کتاب چهارده آینه خورشید شامل پیش گفت و دو بخش اصلی سامان یافته است :بخش اول شامل دو فصل با عناوین حدیث و سیره در گذر زمان و ضرورت بررسی سیره اهل بیت علیهم السلام است و به بررسی مشکلات و مو انع بر سر راه حدیث نگاری و سیره نگاری در طول تاریخ و نیز اهتمام معصومان علیهم السلام در حفظ و پاسداشت حدیث نگاری و سیره نگاری پرداخته و در بخش دیگر به تبیین سیره عملی هر یک از ایشان با رویکرد به سه آموزه ی اساسی حدیث سیره و کرامات پرداخته شده است .در  بخش دوم که مشتمل بر چهارده فصل است و هر یک به یکی از معصومین علیهم السلام اختصاص یافته است . سرفصل ها عبارتند از آخرین فرستاده ,برترین وصی,کوثر جاودان,آفتاب حسن,چکاد شهادت,نیلوفر نیایش,میراث دار رسول صلی الله علیه وآله,پیشوای اندیشه,کلیم مهرورزی, سومین علی,دریای جود,هادی امت,پیشوای نیکان و یوسف کنعان آرهدف از بررسی سیره پیامبر و خاندان سترگ او فهمو باز خوانی شخصیت ایشان و ارائه تصویری جامع از ایشان به عنوان الگوی فرد مسلمان است که درک صحیح کتاب الهی را به دنبال دارد. چه این که آنها خود قرآن ناطق هستند و عملکرد و موضع گیری های ایشان تصویر حقیقی از اصول و مبانی اسلام به دست میدهد .

 شیعه بر این باور است که معصومین علیهم السلام به عنوان مربیان ومعلمان بشر متکی بر اصول و روش های تعلیم تربیتی خاصی بوده اند و هیچ رفتار گفتار و حتی سکوتی از ایشان بی دلیل و خالی از آموزه ای رفتاری یا اعتقادی نیست . شناخت منطق نظری و عملی ایشان به ویژه در حوزه اجتماعی نه تنها مومنان را با شخصیت هایی که در عمل و اندیشه عصاره قرآن هستند .آشنا می سازد بلکه کاربرد عینی آن در زندگی فردی و اجتماعی مومنان نیز تاثیر میگذارد.

در بخشی از این کتاب می خوانیم :

(( همچنین در در شب بیست و سوم نام قائم علیه السلام ندا داده میشود و او در روز عاشورا که همان روزی است که حسین علیه السلام در آن روز کشته شد قیام می کند . گویا او را میبینم که در روز شنبه دهم محرم بین رکن و مقام ایستاده است و جبرئیل در جانب راست او برای بیعت خدا ندا می دهد . پس شیعیانش از اطراف زمین به سوی او می آیندو آنان طی الارض میکنند و با او بیعت مینمایند و خداوند به واسطه او زمین را پر از عدل میکند . همانگونه که پر از جور و ظلم شده است ."راوی میگوید :"پرسیدم ای فرزند رسول خدا قائم شما در چه زمانی ظهور میکند ؟فرمود:"زمانی که مردان به زنان شبیه شوند و زنان به مردان .ومردان به مردان اکتفا کنند وزنان به زنان و زنان بر مرکب های زین دار سوار شوند و شهادت دادن های دروغ پذیرفته شود و شهادت های عدل رد گردد. و مردم به خون یکدیگر  بی اهمیت گردند و زنا و ربا خواری و زنا و ربا خواری انجام گیرد و و از اشرار به خاطر زبان هایشان ترسیده شود و سفیانی از شام خارج گرددو یمانی از یمن . 

ابو نعیم محمد بن احمد انصاری میگوید :"گروهی از مفوضه کامل بن ابراهیم را نزد امام حسن عسگری علیه السلام فرستادندکامل میگوید با خود گفتم هنگامی که بر امام وارد شدم از حدیثی میپرسم که از او روایت شده و می فرماید "لا یدخل الجنه الا من عرف معرفتی کسی وارد بهشت نمی گرددمگر به مانند معرفت من معرفت داشته باشد. کامل میگوید: دم در نشسته بودم بر در پرده ای آویزان شده بود . بادی آمد و پرده را بالا زد .ناگاه کودکی چهار ساله را دیدم که صورتش مانند ماه زیبا بود . به من گفت :ای کامل بن ابراهیم در این لحظه لرزه بر تنم افتاد و به من الهام شد که بگویم :بله سرورم !فرمود: آمدی از ولی خدا درباره حدیثی که میگوید :به بهشت داخل نمی شود مگر کسی که معرفت مرا داشته باشد وسخن مرا بگوید سوال کنی ؟گفتم:بلی به خدا قسم فرمود :در این صورت وارد شدگان بهشت کم خواهند بود .فرمود :به خدا قسم گروهی که به آنان حقیه گفته میشود نیز وارد بهشت میشوند . گفتم: آنها چه کسانی هستند ؟فرمود: آنان گروهی هستند که به خاطر محبت به علی علیه السلام و حق او قسم می خورند ولی به حق و فضل او آگاه نیستند ...

(چهارده آینه خورشید /صفحه 352و355 )

دیدگاه شما
نام و نام خانوادگی
 
پست الکترونیکی
 
کد امنیتی
لطفا عبارت را در کادر مربوطه وارد نمایید

نظر شما